همیشه از کودکی در گوش ما خوانده اند که اگر کار بدی کردی به جهنم می روی و آنجا پر از مارهای بزرگِ آدم خوار و دیگر جانورهای عظیم الجثه است و در کسری از ثانیه تو را خواهند بلعید و دوباره زنده می شوی و این قدر این اتفاقات تکرار می شود تا جانت به در آید! یا از قیرهای داغ گفته اند که در دهانمان ریخته می شود و می سوزاند و به پایین می رود و دمار از روزگار ما در می آورد!

اصلا قصد انکار این تعاریف را ندارم و هدف من از این نوشته رد مسایل اعتقادی نیست. اما وقتی به اصل موضوع فکر می کنم و تعریف فوق از جهنم را می شنوم برای من بازدارندگی ندارد! چرا که اگر داشت، هم اکنون در بخش VIP بهشت جایگاهی را برای خود رزرو کرده بودم. از طرفی عقیده دارم کسی که صرفا بخاطر ترس از جهنم معبود بخشنده و مهربانش را بپرستد، کمی زیادی کم لطفی کرده است!

پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه فرمایید   سگ کشی !

جهنم واقعی کجاست؟ شاید باورتان نشود ولی همین امشب نوشته ای از شخصی ناشناس برای من جهنم واقعی را تعریف کرد:

“On your last day on earth, the person you became will meet the person you could have become.”

« در آخرین روز زمین، شخصیتی که شما دارید، شخصیتی را که می توانستید داشته باشید را ملاقات خواهد کرد.» ناشناس


چه چیزی برای یک انسان می تواند از این تعریف دردناک تر و حسرت برانگیزتر باشد؟! چه تعریفی می تواند اینقدر عمیق یوم الحسره را معنا کند؟! اگر سال ها رویمان آتش داغ بریزند، حیوانات عظیم الجثه ما را ببلعند و نابودمان کنند و قیر داغ را مهمان گلوهای نازک و ظریفمان برنند، از این دردناک تر نیست که آنچه می توانستیم باشیم را به ما نشان دهند!

پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه فرمایید   دنیای مزخرف ....

منِ اشرف مخلوقات با ظرفیت فراوان و انرژی و توان بی حدی که خدایم در من به ودیعه گذاشته است، به چه جایگاهی می توانم برسم و چگونه شخصیتی می توانم داشته باشم؟! اطمینان دارم اگر لحظه ای به این موضوع فکر کنیم جهنم واقعی را خواهیم دید!!

و خدای مهربانم در سه آیه به زیباترین شکل ممکن این معنا را بیان فرموده است و تفکر به آن هر عاقلی را مجنون می کند:

وَالْعَصْرِ * إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ * إِلَّا الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

سوگند به عصر ( ۱ ) [که] بی تردید انسان در زیان کاری بزرگی است؛ ( ۲ ) مگر کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند و یکدیگر را به حق توصیه نموده و به شکیبایی سفارش کرده اند.( ۳ )

فایل صوتی بیخ جهنم سید حسن آقا میری