خوب باش دیگه چه خبره، چته؟!

۱۴۹۸ همه زیر خاکیم، آروم باش و سعی کن خوب باشی، همین

من حرفم همین قدر بود

کلیپ ویدویی تا حالا عاشق شدی
خوب باش – مهران مدیری
MerajHadad - خوب باش ! - Meraj Hadad - Meraj App - Meraj Web
خوب باش لعنتی

همون آدم خوب هایی کارهایی رو واسه بقیه می کنن که شاید خیلی از نزدیک ترین افراد به اون آدم حاضر به انجام دادنش نباشن! همیشه قبل از اینکه ازشون کمکی خواسته بشه خودشون پیش قدم می شن و به کمک بقیه میان. هیچوقت در قبال درخواست کمک از اونها “ نه ” نمی شنوید !همیشه نظر جمع رو به خواسته های دل خودشون ترجیح میدن و اگر یه موقعی یه اشتباهی کنن هزار بار از آدم عذرخواهی می کنن ! به نظر آدم های فوق العاده ای میان ؟ نه؟ً! جواب : نه، اونا “آدم های خوبِ بدبخت” ان! چیزی علم روانشناسی بهش میگه” مهر طلب “

اونا همیشه احساس می کنن دارن زیر توقعات و خواسته های دیگران له می شن (!) اما توان “ نه ” گفتن به هیچکس رو ندارن و برای این که حال بقیه رو ” بد ” نکنن حاضرن حالِ خودشون رو ” داغون ” بکنن! همیشه در حال سرویس دادن به بقیه هستند حتی واسه کسایی که زیاد باهاشون صیمیمی هم نیستن یه کارایی می کنن که بیا و ببین ! طرف اصلا خودش “هاج و واج” می مونه که این دیگه کیه؟! و کلی شرمنده اش می شه ! حالا ببین دیگ واسه نامزدش یا زنش چیکار می خواد می کنه ؟

فکر می کنه آدم خیلی خوب و عاشق پیشه ای هست! اما این دنیا خیلی ناعادلانه اس و کسی قدر عشقشو نمی دونه! برای این که بگه ببینید ” من چه آدم خوبی هستم !” حاضر به انجام هر کاری هست تا بقیه رو شرمنده کنه به شرطی بقیه هم قدرشو رو بدونن و اون کارو جبران کنن! فکر می کنه عاشق مردمه اما در واقع تشنه محبت مردمه! از ضعیفی و مظلوم بازی لذت می بره. به ظاهر خیلی مودب و مهربون و آرامه اما درونش پر از عصبانیت و گفتگوهای خشمگینه! برای خودش خسیسه و اما واسه بقیه حاتم طائی! همیشه بدهکار بقیه اس و خودشو مسئول ” حال بد ” بقیه می دونه حتی وقتی که تقصیری نداره همش عذرخواهی می کنه! فکر می کنه همه باید اونو دوست داشته باشن و همون کارایی که براشون کرده رو جبران کنن ولی هیچوقت اینطور نمیشه! به دنبال تایید همیشگی دیگران است و به قضاوت مردم خیلی اهمیت میده ! متخصص در ناله کردن از شرایط دنیا و جامعه و کهکشان و … همه چیز است!

پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه فرمایید   سگ کشی !

اما در نهایت یک آدم شکست خورده توی همه رابطه های عاطفی و دوستی و خانوادگی میشه و نمی دونه داره از کجا داره ضربه می خوره … حالا باید چیکار کنه!؟ زیاد که خوب باشی به خوب بودنت عادت می کنند، آن وقت کافیست کمی بد شوی … همه گمان می کنند که زیادی بدی ! سیمین بهبهانی

میخواهم رها شوم

کسی به مهر طلبی دچار است همواره برای انجام دادن کارهای خودش نیاز به تایید دیگران دارد و کم کم به این کار اعتیاد می کند و خودش نمی تواند هیچ تصمیمی را به تنهایی بگیرد؛ در نتیجه به فردی بی کفایت تبدیل می شود و عزت نفس خودش را از دست می دهد. باید بدانیم که اگر بخواهیم همیشه ” خوب” جلوه کنیم باید بهای بسیار سنگینی را بپردازیم ، بهترین راهکار برای رهایی از مهرطلبی نشان دادن ناراحتی و خشم ناراحتی به صورت صحیح است، به این فکر نباشید که اگر ناراحتی خودم رو ابراز کنم طرف مقابل از من دلخور می شود و ممکن رابطه ما قطع شود بلکه باید به این فکر باشید که باید وزنه سنگین ناراحتی را از خودتان دور نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه فرمایید   اشتباهات زندگی من
 • بلافاصله به همه درخواست های دیگران جواب مثبت ندهید.
  از خودتان بپرسید که آیا علاقه و وقت لازم برای این کار را دارم ؟ اگر ” نه ” گفتن براتون سخته برای خودتون وقت بخرید مثلا بگید : ” باید با خانواده مطرح کنم یا بذار چندتا کار دارم اوکی کنم خبر می دم بهت! ” و بعدا خبر بدید.
 • همواره در حال مچ گیری از افکار غلط خود باشید
  هر روز با خودتون تکرار کنید که ” من برای خدمت کردن به دیگران به دنیا نیامده ام و من هم به تفریح و استراحت نیاز دارم.”
 • از خودتان مراقبت کردن را یاد بگیرید
  برای خودتان پول خرج کنید و همیشه چیزهای خوب را به دیگران ندهید. زمانی رو در روز برای خودتون خالی کنید و کاری رو که واقعا دوست دارید انجام بدید.
 • سطح اعتماد به نفس و عزت نفس خودتون را بالا ببرید
  هر کاری فکر می کنید به شما اعتماد به نفس می ده انجام بدید مثلا ورزش کردن یا هر چیز دیگه کارهایی مدت ها به خاطر دیگران از اونا چشم پوشی کرده اید و عقب انداختید رو انجام بدید.
 • ترس هاتون رو محکم در آغوش بِکشید.
  یک بار و برای همیشه با این تفکر که ” اگر به دیگران خوبی نکنم مرا دوست نخواهند داشت و تنها می شوم .” رو به رو شوید.
 • از بیان عذرخواهی های بی مورد اجنتاب کنید.
  زیرا اگر شما نیاز داشته باشید که شما را ببخشند تا حالتان بهتر شود در واقع دیگران را در موضعی قرار می دهید که احساسات شما را در اختیار بگیرند!

پی نوشت : تله های روانی پیچیده و بهم گره خورده هستند و برای درمان حتما باید به یک فرد متخصص مراجعه کنید. هدف این نوشته آشنایی شما با این تله روانی خطرناک بود. چون خودم در حال ترک کردن این تله روانی سخت هستم